Aktuellt på golfbanorna

Golfbana på Hills Golf & Sports Club

Hål 10 på Hills Course har fått en ny tee! Efter goda erfarenheter med hybridgräs på vissa av tee-ytorna på Valley Course har vi även lagt denna förstärkning på tee 54. Detta är en av våra mest använda ytor som slits hårt under högsäsongen. Med denna lösning kommer vi framöver kunna erbjuda en bättre tee-yta under en längre del av säsongen. Hybridgräset har legat på plats ungefär en vecka nu och vi planerar att öppna den för spel till våren. 

Nu är grusvägarna på Valley Course klara! Som du säkert redan har sett så ligger det grus på merparten av vägarna men på ett par platser där vägen korsar hål så finns även delar med konstgräs. Med vägar även på Valley Course kommer vi kunna erbjuda spel med golfbil även under de perioder där vi får en del regn. 

Vi har nyligen arbetat en del nedanför klippan på hål 17 på Hills Course. Där kommer vi återetablera vårt s.k. nursery: en tillväxtplats för nytt greengräs. Detta gräs kan vi sedan flytta och använda vid reparationer och arbeten på andra platser runtomkring våra banor.