Så här i slutet av september kan vi titta tillbaka på årets golfsäsong med mycket glädje och stolthet. Det har varit en sommar med mestadels härligt golfväder och vi har kunnat leverera fina spelytor på våra banor. Vi är väldigt glada för att fler har upptäckt och uppskattat vår nya slinga Valley Course. Det har också gett oss chansen att få välkomna och lära känna många härliga nya medlemmar!
När vi blickar framåt mot nästa år känner vi oss säkra på att kunna erbjuda en ännu bättre spelupplevelse. Vi märker att de kvalitetshöjande arbeten vi genomför ger gott resultat och renoveringen av bevattningssystemet kommer också att bidra till bättre gräskvalitet.
Inför säsong 2025 har vi beslutat om uppdaterade årsavgifter enligt nedan.
| Medlemskap | Årsavgift | Månadskostnad* |
| Svart | 24.400 kr | 2.059 kr |
| Guld | 16.900 kr | 1.434 kr |
| Vit | 9.900 kr | 850 kr |
| Silver | 7.200 kr | 617 kr |
| Guld 21 | 7.400 kr | 634 kr |
| Silver 21 | 3.700 kr | 317 kr |
| Silver 13 | 2.100 kr | 184 kr |
| Social | 4.500 kr | 384 kr |
*årsavgiften kan delas upp i månadsbetalningar, ovan kostnad gäller vid uppdelning på 12 månader. Antalet månader kan dock bli färre beroende på när medlemskapet tecknas.
Förändringar i medlemsrabatter
Vi kommer också att ändra på ett par av de olika rabatterna som ingår i medlemskapen. Det gäller rabatten på golfbilshyra och rabatten på greenfee för gäst till medlem. Rabatten på golfbilshyran sänks för alla kategorier av medlemskapen för att möta de kostnadsökningar vi haft i samband med byte till de nya golfbilarna.
Rabatten för medlemsgäster ändras från en procentuell rabattsats till en fast summa om 300 kronor på Hills Course och 150 kronor på Valley Course. Det kommer bli en högre rabatt än tidigare vissa tider och en lägre rabatt än tidigare på andra tider. Men på detta sätt blir det enklare och tydligare för dig som medlem att meddela gästerna hur stor rabatten är.
Hur förlänger jag mitt medlemskap?
Aktivering av ditt medlemskap 2025 sker i Sweetspot på samma sätt som inför årets säsong. Om du önskar behålla samma medlemskap som i år och har en prenumeration (då står det ”auto-renew” i din Sweetspot-app) behöver inte göra någonting, då startar det nya medlemskapet i januari. Har du inte en prenumeration går du själv in och aktiverar det medlemskap du önskar.
Kan jag byta medlemskategori?
Ja, du som önskar byta medlemskategori gör detta i appen. Avsluta först det medlemskap du har och välj sedan ett annat i Sweetspot. Vill du avsluta ditt medlemskap gör du det genom att malia oss på info@hillsgolfclub.se senast den 31:a oktober.
